Като начало, нека си припомним някои основни голф термини и да изясним думите, с които ще се срещаш най-често.
Игра, която се играе на игрище с препятствия, с помоща на щека за голф и топка според установените правила. Целта на тази игра, е да вкараш топката в дупката с най-малък брой удари и по този начин да победиш над противника или самото поле.
Стандартното игрище се състои от 18 дупки, но има и игрища с 9 дупки. Голямо е около 5 до 6 километра, но играчът понякога изминава два пъти това разстояние по време на играта, защото минава от дупка до дупка и търси изгубени топки или измерва ударите.
Всяка дупка, до която трябва да бъде доставена топката, съответства на 1/18 от площта на цялото игрище, се нарича голф дупка. Състои се от Ударна зона, т.е. пространство за удряне, продължава с фарватер и завършва с грийн със самата дупка, която е маркирана с кол и флаг.
Дължините на дупките са различни и са предимно от 90 до 550 метра. Ако дупката се намира на ръба на игрището, границата на игрището се маркира с бели колчета.
Равно място с обозначена зона за удряне. Единственото място, където играчът може да постави топката на издигнато място. За това обикновено се използва подложка – тий.
Добре е да знаеш:
Играчите не започват играта от едно и също място. Колкото по-опитен е играчът, толкова по-голямо е стартовото му разстояние от дупката. В зоната за удар има точки определени за удряне с различни цветни маркировки, които се разпределят на отделните играчи според нивото им. Основните цветове са червено (най-близо до дупката), бяло (средно разстояние) и синьо (най-далече). Освен това може да се срещнеш и с други цветове, като черно, зелено или златно.
Приблизително на сто метра от зоната за удряне започва писта с късо трева, където топката ще се вижда ясно. Около пистата има по-дебела и по-дълга трева - rough и semi - rough, при която играчът се опитва да и избягва при удара, защото представлява това е препятствие за следващия му удар.
Други препятствия са бункери (вдлъбнатини от пясък или трева), вълни, хребети, камъни, храсти, дървета, горска покрития и водни места (по протежение на пистата са маркирани в червено, а напречно на пистата са маркирани в жълто).
Последната част от дупката с най-качествена, най-дебела и къса трева. Тук се намира и самата дупка, в която с помощта на специална пръчка се търкаля топката – патер. Повърхността на грийна може да има различна форма на вълнообразност или няколко градусови нива.
Играта на голф започва с удара на първата дупка и завършва със вкаването на топката в осемнадесетата дупка - това завършва първия кръг. В случай на игрище с 9 дупки, всеки кръг се играе два пъти. Някои състезания играят до 4 кръга, докато след 2 кръга т.нар „отрязване“, след което продължават само определен брой от най-добрите играчи.
Има стриктни правила на държанието и облеклото които трябва да се спазват при голфа. Въпреки че някои започват малко да се забравят в резултат на либерализацията на обществото, все още има много правила, които не се променят в никакъв случай. Нарушаването на тези правила е сериозно, както например силното оригване в театър или ресторант. Други принципи са свързани с ефективното и безопасно прекарване на времето на игрището.
Доброто познаване на правилата позволява на играча да се възползва от различни предимства и отстъпки и да подобри шанса за по-добър резултат. Като не познаваш правилата, рискуваш да бъдеш наказан под формата на наказателни удари. Правилата на голфа са доста обширни и сложни, така че тяхната книжна форма се актуализира след известно време. Най-значимото преразглеждане на правилата на голфа през последните 30 години се състоя през 2019 г. Може да намериш всички промени в актуалната книга на правилата. Виж най-важните, без които не можеш на игрището.
Вярваме, че сега нищо няма да те изненада на игрището. Ако искате да си сигурен, че нищо не липсва във твоето оборудване, избери цял гольфов сет.