Изберете държава за доставка на пратката

Как се настройва китара? Лесно упътване за да го направите

25.05.2022
8 мин. прочетено
Denisa Štefunková
Чудиш се как да настроиш китарата си, така че целият процес да е бърз и лесен? Има няколко варианта за това. Можеш да използваш тунер, мобилно приложение или да използваш слуха си. За да разбереш какво ти подхожда най-добре, първо трябва да опиташ различните начини. Написали сме лесно упътване за теб, което ще ти помогне с целия процес.
Как се настройва китара? Лесно упътване за да го направите

Как се настройва китара? Това трябва да знаеш преди процеса

Ако питаш как да настроиш китарата си, първо трябва да знаеш основите. Въпреки че всеки напреднал музикант ги знаят, някои начинаещи може да не знаят.

На китарата има шест струни. При класическата настройка те са E, A, D, G, H a E. Струните на китарата са подредени от най-дебелите до най-тънките.

Някои начинаещи не се занимават много с настройването. Те смятат, че ще трябва да се настрой китарата чак след няколко седмици свирене. Но истината е, че се настройва китарата доста често. С редовна употреба и свирене, може дори и всеки ден.

Първо избери струни за китара, които са подходящи за теб. Когато поставиш новите струни на китарата, ще трябва да настройваш струните  по време на игра. Струните са склонни да се разстройват и да не звучат добре. Въпреки това, няма нужда да се страхуваш от нищо. Това е напълно нормално. След известен период те трябва да "свикнат" и да не създават големи или малки проблеми.

Настройка на китарата трябва да се прави редовно. Не можеш да го избегнеш, така че е добре да избереш начин, който ти подхожда най-добре.

Съвет на специалист
Не забравяй, че повечето тунери показват nаше H като B. Така е, защото маркирането на низовете е малко по-различно в чужбина. Тази информация ще ви е необходима, за да направиш настройката възможно най-добра.

Как да настроиш китара с тунер?

Първият вариант, към който посягат голяма част от музикантите е дигитален тунер. Това е малък аксесоар с множество функции. Контролира се много лесно и винаги можете да го носиш със себе си. Понеже върши по-голямата част от работата вместо теб, той е страхотен не само за музиканти, които нямат свободно време, но и за начинаещи. Те все още не знаят как точно трябва да звучи настроената китара, което усложнява, и заради това те не знаят да настроят китарата само според слуха.

Как работи тунерът за китара? Ще ти обясним целия процес с няколко лесни стъпки:

Включи тунера и го постави близо до китарата. Естествено, колкото по-близо, толкова по-добре.

Когато настройваш, винаги започвай от най-дебелата или най-тънката струна.Подрънкай веднъж и изчакай малко.

Тунерът има по-малък дисплей, на който трябва да видиш две ключови части с информация. Първата е индикация в какъв тон се намираш. Ако си дрънкал на най-дебелата струна, трябва да си в тона Е. Втората част от информацията казва колко си далеч от целевия тон. Представлява се със стрелка, която се движи надясно или наляво. Ти я искаш обаче в средата. Ако е по-наляво, струната не е настроена. Следователно трябва да я затегнете с щифт за настройка. Ако иглата е наклонена надясно, това означава, че е твърде високо и трябва да разхлабиш струната. В този случай регулираш щифта, като разхлабиш струната с него.

Когато струната е отпусната и опъната правилно, иглата на тунера трябва да се движи по средата. Някои тунери също имат цветни обозначения. Когато струната е настроена правилно, те светят в зелено.

Продължавай така на всяка струна. Звучи неприятно и трудно, но няма от какво да се страхуваш. Колкото повече настройваш струните, толкова по-бързо ще върви.

За да си сигурен, мини на края по всички струни още веднъж. На всяка пробвай да дрънкнеш. Когато стрелката е в средата или устройството свети в зелено, може да започнеш да играеш.

Дигиталните тунери имат много предимства. Те са лесни за използване и с процесът на настройване ще се справи дори и начинаещ. Те са точни и бързи. След определено време на използване, ще може да подготвиш китарата в рамките на няколко минути.

Всяка монета има две страни, така че дори този тип тунер има своите недостатъци. Най-големият е, че струва нещо. За разлика от настройването според слуха, което е безплатно, трябва да инвестираш нещо в нея. Трябва да мислиш и за факта, че дори и устройството да е малко, трябва постоянно да го носиш със себе си.

Как да избереш добър тунер за китара?

Преди да преминем към други методи за настройка, добре е да знаеш, как да изберем тунер. На пазара ще се срещнеш с различни модели. Някои са по-скъпи, други са по-евтини. Вярно е, че устройствата обикновено се разделят на четири основни категории, които са:

класически тунер,

настолен тунер,

клип тунер,

педал тунер.

смяна на струни на китарата

Kласически тунер

Класически тунер е универсален, защото е подходящ за абсолютно всички видове китари. Можеш да го разпознаеш благодарение на формата му, подобна на квадратна кутийка. Лесен е за използване, просто трябва да го поставиш на китарата и да го включиш.

Тунерът има микрофон, който се използва за анализ на звука. Въз основа на това може да определи дали струните трябва да се разхлабят или, напротив, да се затегнат. Повечето модели предоставят и вход за свързване чрез кабел. Това ще улесни настройката на електрическа китара.

Може да носиш класическия тунер със себе си навсякъде. Няма прекалено големи форми. Може лесно да го поставиш в куфар, чанта или раница.

Настолни тунери

Вторият тип са настолни тунери, които са характерични с по-големи размери. Имат сгъваема облегалка, намираща се в задната част. С негова помощ устройството не пада по време на настройка.

Естествено дисплеят, който показва цялата необходима информация и микрофон, който се използва за проверка на състоянието на струните. По-скъпите модели имат толкова качествен микрофон, че може да настройваш китарата дори в шумна среда и резултатите пак ще са точни.

Някои производители имат настолни и класически тунери в една категория, други ги разделят. Като цяло става дума за идентични устройства с подобни функции.

Клип тунер

Клип тунери са страхотно решение за музиканти в движение. Имат малки размери, компактни са и може да го поставиш във всяка чанта и куфар. Не заемат място и са лесни за използване. Както подсказва името, те имат щипка, която можеш да използваш, за да ги закрепиш към музикален инструмент.

Тунерът с клипс няма микрофон, но могат да усещат вибрации. Благодарение на това, може да установи дали струните са добре настроени или нещо липсва. Околният шум обаче е проблем за тях. В такива ситуации може да не предоставят най-точните резултати.

Ако знаеш, че ще пътуваш и има шум в крайната дестинация, инвестирай в тунера с клипс. По-скъпите видове не са толкова чувствителни към шума и някои също имат микрофон.

Педални тунери

Педални тунери са универсални, но са предназначени по-скоро за електрически китари и бас китари. Понеже имат и разширени функции и са по-скъпи, полезни са най-вече за професионалисти. Те са известни с това, че осигуряват перфектни и точни резултати. Имат и вход за кабелна връзка и микрофон.

Дисплеят на педалните тунери може да бъде конструиран по различен начин. Понеже са сравнително скъпи инструменти, обикновено ще се срещнеш с LED тип светещи в тъмното. Екранът е голям, така че цялата информация се чете лесно от него.

Допълнителни параметри на тунерите

При ибора на тунери, гледай и други параметри, като например материал. Най-често се използва пластмаса, която издържа дълго време и има ниско тегло. Но може да се счупи с времето. Затова внимавай с тунерите.

Освен материала се проверява и дали са тунерите калибрирани и хроматични. Не трябва да им липсват тези качества. С тях инструментите показват необходимите данни за настройка, включително всички ноти.

Изборът може да повлияе и на размера на дисплея, неговата обработка и дали може да свети на тъмно. Колкото по-голям е дисплеят, толкова е по-ясен и толкова повече информация може да видиш на него. От другата страна, прекалено голям екран увеличава размера на тунера. Това го прави по-малко практичен и компактен.

Разбира се, не трябва да забравяш за функциите, цената и предпочитаната марка.

настройка на електрическа китара

Как се настройва китара с помощта на мобилно приложение?

Вече знаеш как да настроиш китара с тунер. Сега ще разбереш как да настроиш китарата си чрез компютър или мобилно приложение.

В Google Play, App Store и подобни магазини ще намериш повече приложения за настройка на китара. Много от тях се предлагат и безплатно. Въпреки че имат ограничени функции и опции, подобно предложение трябва да е достатъчно за начинаещи. Ако не искаш да изтегляш нищо на мобилния си телефон, можеш да използваш Google, за да намериш онлайн тунер.

Начинът, по който работят тези онлайн инструменти, е същият както на електрическите тунери. Устройството, телефон или компютър просто постави в непосредствена близост до китарата. След като включиш приложението за настройка на китара, ще видиш стрелкичка, сочеща наляво или надясно. Струните за китара коригирай според информацията на дисплея на телефона и провери всички накрая.

Понеже дисплеят на телефона и компютъра е по-голям, настройването е по-лесно за начинаещи. На екрана ще намериш повече данни, които ще ти помогнат много. Недостатъкът на този начин на настройка е, че ако устройството няма качествен микрофон, резултатите се изкривяват.

Съвет на специалист
Настройката чрез приложение или компютър е най-добра, когато имаш класическа или акустична китара. Ако искаш да знаеш как да настроиш електрическа китара, добре е да избереш тунер с възможност за свързване чрез кабел.

Как се настройва китара без тунер?

Има прост отговор на въпроса как се настройва китара без тунер. По слух. Най-често се ползва този начин от музиканти с богат опит. Въпреки това, ако знаеш как да го направиш, може да опиташ и ти. Вземи китара и започни:

Дори и при настройка на цлух започни от най-дебелата струна. Според нея впоследствие ще се ориентираш и ще се настроиш и останалите струни. Ако няма други музиканти наоколо с настроени китари, при които може да чуеш добре нотите, няма значение. Разчитай само на слуха си.

Свири на струната, докато почувстваш, че е настроена правилно. Дрънкай си, стягай я или я освободи малко.

Когато приключиш с най-дебелата струна, премини към останалите. Всяка следваща струна е с пет полутона по-различна. Всеки път, когато не си сигурни дали струната е настроена правилно, върни се към предишната, която може да ти подскаже.

Продължи по същия начин, докато стигнеш до струните G и H. Те са далеч една от другасамо четири полутона. Следователно те ще звучат малко по-различно, когато са настроени.

Към края прегледай струните още веднъж, за да се увериш, че е всичко наред.

Предимството на настройването по слух е, че не се нуждаеш от абсолютно нищо. Всичко, от което се нуждаеш, е музикален инструмент и ухо. Но проблемът идва, когато си начинаещ и все още не владееш добре китарата, или когато нямаш достатъчно опит, а тунерът е правил настройката вместо теб.

настройка на китара с помощта на мобилен телефон

Избери най-добрия вариант

Няма само един отговор на въпроса как се правилно настройва китара. Има варианти няколко. Най-лесният вариант определено е електрически тунер, който ще свърши почти цялата работа вместо теб. Но ако имаш повече време за настройка или ако искаш да я подобриш, можеш да настройваш на слух. Използвай нашите практически съвети и настрой китарата си лесно и бързо без големи проблеми и се научи да свириш на китара като професионалист.