Изберете държава за доставка на пратката

Синтезатор: Скромен инструмент, който може да прави уникални неща

08.06.2023
3 мин. прочетено
Tomáš Sudor
Синтезаторът е много популярен и интересен електронен музикален инструмент. Ще ти улесни създаването на електронна и класическа музика, понеже може да замени всеки инструмент – ако има такъв избор. Синтезаторът се характеризира с функционалност, дизайн и голям брой звукови опции. Моделите са разнообразни, оборудвани са с различни системи, интерфейси и видове клавиатури. Знаеш ли какво всично може да направи?
Синтезатор: Скромен инструмент, който може да прави уникални неща

Как работи синтезаторът?

Основата на всеки синтезатор е генератор на звукa. Създава звук. Основното предимство на синтезатора в сравнение с други инструменти е възможността за избирането на различни звуци и комбинирането им.

Броят на звуци зависи от производителя, но в инструментите за домашна употреба са около 400. Стандартният сет от звуци включва цигулка, саксофон, пиано и други оркестрови инструменти.

" Да „синтезираш“ означава да създадеш нещо ново, но често от съществуващи парчета. Ако все още не може да си представиш как работи синтезаторът, представи си, че той създава нови звуци чрез комбиниране на ""стари"" звуци."

Видове синтезатори

Когато избираш синтезатор, трябва да обърнеш внимание не само на цената на инструмента, но и на качествените фактори. Може да избереш от няколко вида синтезатори.

Клавишни синтезатори на пръв поглед изглеждат като обикновени скейтбордове или midi клавиши. Те обаче предлагат много повече - сял списът от звуци, много контроли и вградени високоговорители. Клавишният синтезатор се предлага с динамична клавиатура или вариант без динамика. Какво означава това?

  • Синтезаторите с динамична клавиатура регистрират напълно силата при натискане на клавиш.
  • Синтезатори без динамична клавиатура регистрират 100% от силата, независимо от мощността на удара.

Синтезатори с бутонинямат класическа клавиатура. Вместо това те имат сет от бутони, които представляват различни действия. Поради размерите си често се нарича джобен. Това е чудесен избор, когато търсиш синтезатор за начинаещи.

Монофонични и полифонични синтезатори

Монофонични синтезатори могатда направят само един топ наведнъж. . При натискане на следващия клавиш не се възпроизвеждат двата смесени тона, а само последния натиснат.

Полифоничният синтезатор може да създава и възпроизвежда повече тона.

Как синтезаторите променят звука?

Синтезаторът създава и модифицира самите звукови вълни, като по този начин променя звука, който чуваме. Той използва няколко специфични инструмента за това.

VCO - Осцилатор

VCO е осцилатор, контролиран от напрежението, който ти позволява да променяш курса и формата на звуковите вълни. В предварителните настройки ще намериш много опции за регулиране на вълните - заобляне, овлажняване или подчертаване на върховете.

VCF – филтърна секция

Всеки синтезатор има секция с филтри. Те се грижат за тембъра на звука. Това включва овърдрайв, резонанс, дълбочина и други звукови филтри.

VCA - смесване и звук

VCA модулът ти позволява да регулираш силата на звука на аудио сигналите. Подобно на VCO или VCF, корекциите се правят чрез промяна на напрежението.

мъж, който свири на синтезатор

Други полезни функции на синтезаторите

Синтезаторите са музикални инструменти, които са подходящи не само за начинаещи, но и за по-опитни професионалисти. Може да закупиш синтезатори с различно функционално оборудване.

Кои функции са сред най-полезните?

  • Вокодер преобразува човешката реч в цифров музикален сигнал.
  • Секвенсер може да възпроизвежда сетове от звукови сигнали (последователности) в определен момент.
  • MIDI In и MIDI Out са MIDI конектори, които позволяват свързването на синтезатора към компютър и музикална програма.
  • Aftertouchе функция на клавиатурата, която регистрира промени в напрежението след натискане на клавиш или бутон.
  • Вградени високоговорители позволяват използването на синтезатора без необходимост от свързване на външни високоговорители.

MUZIKER СЪВЕТ:
Сред най-популярните и висококачествени синтезатори еYAMAHA, ROLAND и KORG. Те ще те омагюсат с прецизно обработен звук и много допълнителни функции.

Разликата между MIDI клавиши и синтезатор

Не можеш да избереш между MIDI клавиатура и синтезатор? Основната разлика между MIDI клавиатура и синтезатор е, че първият тип устройство е по-малко функционално и изисква връзка с компютър, за да възпроизведе генерирания звук.

Синтезаторът е отделно устройство и в повечето случаи определено е по-функционално.

Повечето съвременни модели синтезатори включват функционалност на MIDI клавиатура - т.е. възможно е да ги свържеш към компютър, да използваш ресурсите на звуковата карта и, ако е необходимо, да гарантираш, че генерираният звук се записва във файл, намиращ се на компютъра.

Как се избира синтезатор?

Когато избираш нов синтезатор, имай в предвид няколко фактора. Не забравяй да обърнеш внимание не само на цената и качеството, но преди всичко, както при другите инструменти и продукти, и на целта на използване и функционалността.

Ако планираш само да опиташ магията на синтезатора, да си поиграеш с него или искаш да зарадваш някое дете с него, наистина ти е достатъчен джобен или бутонен синтезатор нисък до среден ценови диапазон.

Въпреки това, ако искаш кариера като музикален композитор или имаш големи планове с музика, препоръчваме ти по-професионално парче с динамика, много звуци и свързване с компютър.

MUZIKER СЪВЕТ:
РазгледайASM Hydrasynth Keyboard. Един от най-популярните синтезатори за звукови дизайнери и музиканти. Има 3 осцилатора, 2 филтъра, 4 октави и ергономично оформени колелца. Създава до 640 различни звука.


Синтезатори и Работни станции