Изберете държава за доставка на пратката

Безопасността на първо място: Избери правилната каска за велосипед

26.05.2022
5 мин. прочетено
Pavlína Straková
Висококачествената каска се превърна в задължителна екипировка за всеки велосипедист. Но как да изберем правилната? Стандартната градска каска се различава от MTB версията. Най-добрата каска е тази, която отговаря на всички твои изисквания. Продължи да четеш и ще научиш кои фактори са най-важни, за да ги вземеш под внимание.
Безопасността на първо място: Избери правилната каска за велосипед
Времената, когато само професионалистите носеха каски за велосипеди, отдавна отминаха. В днешно време носенето на каска е стандарт и е рядкост да видиш някой да кара колело без такава. Каска за велосипед спасява животи. Наранявания на главата, причинени от катастрофа дори при минимална скорост, могат да бъдат фатални.
Трябва да избереш каска според нейния вид и размер, така че да си максимално защитен.

Как да изберем правилния тип каска?

Първо провери дали каската отговаря на сертифицираните стандарти за безопасност - избери само от тези, които притежават CE EN 1078 сертификат.

Други ключови спецификации, които трябва да имаш предвид:

  • тегло,
  • вентилация,
  • ниво на защита,
  • допълнителни функции и функции.

Тези параметри се различават от един тип каска до друга в зависимост от дисциплината на колоезденето, за която се използват. Единствената вариация между каските за мъже и жени са цветовете, в противен случай всички параметри са основно еднакви.

Изобилие от различни каски

Градски каски

Ако използваш велосипеда си, за да се придвижваш из града, за пазаруване или за среща с приятели, избереш градска каска.

Тези каски имат по-елегантен дизайн, по-твърда външна обвивка и достатъчна странична и задна защита.

Те са предимно оборудвани с интегриран мигач или позволяват закрепване на допълнителна светлина. Някои имат и предпазен щит за очите.

Универсални каски

Ако караш по пътя или в гората, разгледай гамата от универсални каски – те са добре вентилирани и предпазват достатъчно главата не само отстрани, но и отзад. Вентилационните отвори обикновено са защитени с мрежа против насекоми и обикновено имат вградена светлина за по-добра видимост.

Каски за шосейни велосипеди

Ако обичаш да караш бързо шосейния си велосипед, шосейните каски са най-леките, с най-добрата вентилация и акцент върху аеродинамиката. Те обаче имат по-ниска степен на защита в задната част на главата.

Планински колоездач, носещ анфас/ендуро каска

MTB каски

Каските за планинско колоездене предлагат по-добра странична и задна защита, имат и фиксирана козирка, която предпазва от слънце и клонки.

Те са по-тежки и по-малко вентилирани, но нивото на защита е много по-високо. Ако пътуваш по опасни пътища с камъни или клонове, избери си такава, която надеждно ще те защити.

Обичаш повече адреналин? Караш downhill или enduro? Избери максималната защита, която предлагат интегрални или full-face каски за колело. Пазят цялата глава (включително лицето и челюстта), въпреки че са по-тежки, в критична ситуация малка разлика в грамовете не играе роля.

Каски за BMX

Каските за BMX са предназначени главно за хора каращи по байк паркове, скейт паркове и за каране на ролери.

Те почти нямат никакви отвори за проветряване - което ги прави по-тежки - но предлагат много добра защита на главата, от която определено се нуждаеш, когато опитваш различни трикове.

Семейство на колело, всички са с каски

Смарт каски

Харесваш ли модерните технологии? Не пропускай категорията sсмарт каски. Bluetooth, вградени високоговорители или възможност за комуникация с други хора, носещи същата каска, са само малка част от това, което може тази каска.

Виж тук Sena R1 и твоят път никога повече няма да бъде същото.

Детски велосипедни каски

Най-малките се нуждаят от каска. Дори дете в столче за колело от 1 до 3 години се нуждае от защита за главата. Според обиколката на главата трябва да търсите каска за бебета с размер XXS. Например тази WeeRide Toddler, тя е подходяща от 6 месеца и може да се регулира за дете до 3 години, благодарение на плъзгащото се колелце.

Каски за деца за колело са подходящи за деца от 1 до 9 години. Те са по-малки и с по-къса задна част, но стават и при каране на колело без педали или при първо колело. Дете от 10-годишна възраст вече ще се нуждае от каска за възрастни.

Muziker tip:
Въпреки многото разлики между отделните видове, всички каски трябва да бъдат оборудвани с подвижна вътрешна подплата, така че да могат лесно да се перат. Светлоотразителните елементи също са полезни.

Сезонни каски

За по-студено време са по-добри каски с по-малко отвори за проветряване. За още по-добър топлинен комфорт много хора използват за под каска мултифункционални шалове или шапки.

Когато карате през лятото, ще оцените по-лека, вентилирана каска в ярки цветове.

Група планински колоездачи през зимата, всеки има каска.

Как да избера правилния размер на каската?

Правилният размер на каската отразява не само комфорт при носене, но и ниво на защита.

Повечето от каските са оборудвани с плъзгащо се колело, с което може да се регулира размерът. Според този диапазон те се класифицират в размерни класове, които са обозначени с букви - от най-малкия XXS до най-големия XXL.

Измери най-широката част на главата си

Ключовият фактор е обиколката на главата, която може да се измери с мека ролетка. Трябва да измери най-широката част на главата – около слепоочните кости – приблизително 25 мм над веждите и 15 мм над ушите. В случай, че се намираш между два размера, винаги е по-добре да вземеш по-големия.

Човек трябва да си измери на обиколката на главата си, за да знае какъв размер каска му трябва.

Как да разбереш дали каската пасва правилно?

Намирането на правилния тип и размер на каската е само началото. От стотици различни марки и модели, трябва да избереш този, който ти "пасва като ръкавица", защото само така ще те защитиш правилно.

  1. Шлемът трябва да приляга плътно на главата ти, за да не се движи сам. Сложи каската, затегни закопчалката – но не закопчай каишките. Разклати главата си във всички посоки - каската не трябва да се движи свободно.
  2. Закопчай каишките под брадичката си, с достатъчно място за два пръста между брадичката и презрамките. Така ще е достатъчно стегнато, но няма да те задави, когато гледаш надолу. Презрамките не трябва да нараняват ушите ти.
  3. Шлемът трябва да стои на главата ти хоризонтално и да покрива около половината от челото ти. Ще защити челото, горната част и темето ти.

Материал на каската

Повечето от каските са направени чрез формоване на пенополистирол (EPS) в поликарбонатна обвивка. Този метод се нарича "in-mold".

Някои каски се доставят с MIPS система, която елиминира ротационните удари при катастрофа. Представен е в каска Abus Macator Mips или в MTB каска BBB Dune Mips.

Продължителност на живота на каската

Животът на каската приключва, след като изпълни мисията си – да защити главата ти при катастрофа. Дори ако повредата на каската не се вижда.

Каските са проектирани така, че материалът да абсорбира удара, причинявайки необратими щети. Няма да те защити в случай на нов срив. Затова смени каската веднага след инцидента.

Каската не е непобедима, дори без да е преживяла нито една катастрофа. Поради постепенното разграждане на материала и влиянието на атмосферните условия се влошава неговата абсорбираща способност. Производителите препоръчват периодична смяна на каските, някои препоръчват на всеки 3 години, други на 8. Общото споразумение гласи на всеки 5 години

Не се отнасяй към безопасността с пренебрежение и се наслади на карането на велосипед с висококачествена каска.